Teknoloji

Apple MacBook modellerinin pil ömrünü uzatmak için yeni özelliğini aktif ettiğini duyurdu

Apple Macbook sersinin pil ömrünü uzatmak için; Pil Sağlığı Yönetimi özelliği MacBook modellerinin kimyasal yaşlanma hızını düşürerek pil ömürlerini genel olarak uzatmayı hedefliyor.Yeni güncelleme ile kimyasal yaşlanma hızını düşürerek pil ömürlerini genel olarak uzatmayı hedefliyor. Pek çok kullanıcı MacBooklarını sürekli şarja takılı olarak kullanıyor. MacBookların sürekli şarjda olması ise pil sağlıklarını oldukça kötü etkiliyor.

MacBooklarınızın tamamen şarj olmasını engellenecek olup özellik açık olduğunu MacBooklarınızı şarja takılı olarak kullansanız da asla %100 şarja ulaşamayacaksınız. 

Şarj durumuna baktığınızda % 100 olarak görünse de Pil Sağlığı Yönetimi özelliği sayesinde pil kapasitesinin sadece izin verilen kısmı 100’de 100 olarak doldurulacak. Kısacası MacBookunuzun şarjı tamamen dolu görünse de aslında pil kapasitesinin tamamıkullanılmıyor olacak. Pilin her zaman tam dolu olarak kullanılmaması ise ömrünü uzatacak. Thunderbolt 3 desteği olan tüm MacBook modelleri için bu özelliğin kullanıma sunulacağını da ekleyelim.

Bu özelliğin aktif olabilmesi için macOS Catalina 10.15.5 güncellemesi ile kullanıcılara ulaşacağını da ekleyelim.

hab_b

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayınız